Jesteśmy Tutaj

rehabilitacja i rozwój społeczny poprzez sport

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

 

W dniach od 9 do 12 czerwca 2018 roku odbyły się XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice-Chorzów-Mikołów, w której 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Igrzyska te były największym wydarzeniem sportowym z Olimpiad Specjalnych oraz jedną z największych imprez sportowych i społecznych w naszym kraju.

Igrzyska rozpoczęto zapaleniem „Ognia Nadziei” w Katowickim Spodku.

Zawody sportowe odbywały się na Stadionie Śląskim, gdzie uczestnicy rywalizowali w 6 dyscyplinach takich jak: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis, trójbój, bocce. Na obiektach katowickiej AWF rywalizowano w pływaniu, badmintonie oraz w tenisie stołowym. W kręgielni Galaktyka w Katowicach był bowling a w Golf Parka Mikołów w Mikołowie golf.

Oczywiście nie mogło tam zabraknąć naszych rzeszowskich orzełków. Trzech z nich miało zaszczyt godnie nas reprezentować. W pływaniu o medale rywalizowali Weronika Tomoń oraz Darek Sobolewski, natomiast w kolarstwie Filip Kukułka. Wszyscy uczestnicy nie zawiedli naszych oczekiwań. Stanęli na podium w swoich dyscyplinach oraz przywieźli ze sobą medale:

  • Weronika Tomoń zdobyła na dystansie 25 m: złoty medal stylem dowolnym (kraulem) oraz srebrny medal stylem grzbietowym (na plecach).
  • Darek Sobolewski zdobył na dystansie 50 m: brązowy medal stylem grzbietowym oraz piąte miejsce stylem dowolny.
  • Filip Kukułka na dystansie 1 km zdobył brązowy medal oraz zajął 4 miejsce na dystansie 500 m.

 

W czasie Igrzysk Zawodnicy Olimpiad Specjalnych mieli możliwość skorzystania z programu Zdrowi Sportowcy. Dzięki temu mogli sprawdzić stan zdrowia czy otrzymać nowe okulary oraz skorzystać z takich programów jak: Zdrowe Oczy, Zdrowy Słuch, Zdrowy Uśmiech, FunFitness, Sprawne Stopy, Promocja Zdrowia i Sprawny Umysł. Organizatorzy zorganizowali dla uczestników koncert disco polo Long & Junior oraz dyskotekę, aby ci mogli się lepiej poznać.

Podczas Ceremonii Zamknięcia na Stadionie Śląskim Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska powiedziała: „Drodzy zawodnicy, przez cztery dni pokazaliście kolejny raz wszystkim Polakom, wszystkim Europejczykom i całemu światu, że determinacja, motywacja i dążenie do celu, to jest to co przyświeca Wam każdego dnia. Dziękuję Wam za wspaniałe momenty radości. Dziękuję i proszę o jeszcze. Szanowni trenerzy, dziękuję Wam za każdy dzień Waszej pracy na rzecz sportowców z niepełnosprawnością intelektualną”.

Spośród złotych medalistów wyłonieni zostaną reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019 już 18 czerwca o godz. 11.00 w Biurze Narodowym Olimpiad Specjalnych Polska w Warszawie. Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 90 osób, w tym 64 zawodników i 26 trenerów, lekarzy i sztabu kadry.

Miejmy nadzieję, iż nasza złota medalistka Weronika Tomoń zostanie wyłoniona na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych co spowoduje iż będziemy mieli kolejny wielki powód do dumy.

 

 
high school diploma online