Jesteśmy Tutaj

rehabilitacja i rozwój społeczny poprzez sport

Nauka jazdy na nartach - pierwsze kroki

Dzieciaki niepełnosprawne także mogą jeździć na nartach - z takiego założenia wychodzi "mocna" grupa nauczycieli WF z Zespółu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie.

Z ich inicjatywy już od dwóch lat organizowane są wyjazdy na stoki narciarskie gdzie prowadzona jest nauka jazdy na nartach. W tym roku wyjazdy te finansowane są ze środków własnych uczestników, trenerów oraz częściowo ze środków sponsora.

Naukę prowadzą zaangażowani w projekt nauczyciele, którzy są jednocześnie wykwalifikowanymi instruktorami narciarskimi. Zważywszy na fakt, iż osoby niepełnosprawne mają znacznie większe trudności w opanowaniu jazdy na nartach, praca jaką wkładają w ich naukę instruktorzy wymaga ogromnych umiejętności, poświęcenia i anielskiej cierpliwości.

Naukę jazdy na nartach w warunkach miejskich uzupełniają zajęcia nauki jazdy na łyżwach. Zajęcia te odbywają się dzięki uprzejmości zarządu pływalni Muszelka w Rzeszowie. Dzieciaki mają tam możliwość wypożyczenia łyżew, kasków oraz oczywiście pomoc instruktora Pana Grzegorza Pomesa który jest jednocześnie inicjatorem tych zajęć. A jak sobie dzeci radzą na lodzie? Szczerze powiedziawszy zaskakująco dobrze. Niektóre pierwsze okrążenia wykonywały już na pierwszej godzinie zajęć i co najważniejsze nie powybijały sobie przy tym zębów.  

A narciarstwo zjazdowe? Jakie są efekty nauki na nartach? Cóż, dzisiaj mamy już powody do ogromnego zadowolenia, gdyż jak się okazuje praca ta dała zaskakująco dobre efekty. Dzieciaki o których niektórzy mówili, że na ich naukę szkoda czasu, dzisiaj samodzielnie, dobrze technicznie i bezpiecznie jeżdżą na nartach choć jeszcze dużo pracy przed nimi. Szkoda więc tylko, że w tym roku warunki śniegowe na najbliższych stokach są tak słabe bo nie sprzyja to popołudniowym wyjazdom na narty.

 

 

high school diploma online