Jesteśmy Tutaj

rehabilitacja i rozwój społeczny poprzez sport

IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane 2016

   W dniach 9.03 - 12.03 2016 r. odbyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane 2016.To było wielkie świeto sportu osób niepełnosprawnych. W tej masowej imprezie wzięło udział 300 zawodników  z całego kraju, rywalizujacych w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe oraz biegi na rakietach śnieżnych.

   Uroczystość rozpoczęcia Igrzysk uświetnił swoja obecnością Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser Duda. Pan Prezydent w krótkim i humorystycznym przemówieniu przywitał wszystkich narciarzy i życzył im sukcesów. Pani Prezydentowa objęła Honorowy Patronat Olimpiad Specjalnych i dokonała uroczystego otwarcia Igrzysk.

   Pod Wielka Krokwią zapłonął znicz olimpijski przy dźwiekach muzyki z serialu "Janosik". Na niebie rozbłysły sztuczne ognie. Ceremonię uświetniły występy znakomitej wokalistki, Ambasadorki Olimpiad Specjalnych, Eweliny Lisowskiej oraz zespołu Future Folk z charyzmatycznym liderem, Stanisławem Karpielem Bułecką. Drugi dzień to juz rywalizacja i walka na stroku. Zawody w narciarstwie alpejskim odbywały sie na stacji narciarskiej Suche koło Poronina.

   Nasz region reprezentowało 6 zawodników z klubu KS Jerzyk, działajacym przy ZSS Unicef w Rzeszowie i 1 zawodnik z klubu KS Orzeł Rzeszów. Początek zawodów to preeliminacje i klasyfikowanie zawodników do poszczególnych grup sprawnosciowych.

   Piątek to już walka o medale. Trudno w tych paru zdaniach opisac emocje, które towarzyszyły zawodnikom i ich trenerom. Pani mgr Paulina Dec i Pan mgr Łukasz Baran to opiekunowie i trenerzy naszych zawodników. Rywalizowaliśmy w dwóch konkurencjach: slalom gigant i super slalom gigant. Pierwsze starty i sensacja. Sypią się medale dla naszych. Filipowi nie idzie dobrze. Pierwszy start i dyskwalifikacja, ominięta bramka. Ostatnia konkurencja Super Slalom Gigant i ostatnia szansa na medal. Start i oczekiwanie. Jest!!! Na tablicy świetlnej ukazuje sie czas. Start zaliczony!!! Ale to nie koniec emocji. To czas na SREBRNY MEDAL!!! Dekoracja zawodników przy dźwiekach muzyki góralskiej, to niezapomniane przeżycie dla wszystkich. Wracamy do domu jako zwycięzcy. Dorobek medalowy drużyny z podkarpacia to 5 złotych medali i 2 srebrne.

   Sobota to zakończenie Igrzysk. Gasnie ogień olimpijski, flaga Olimpiad Specjalnych opuszcza sie. Kolejne Igrzyska za 4 lata.

 

   Na stronie TVP Kraków dostępna jest relacja TVP z IX Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych .

 

 

 

 

 

 

 
high school diploma online